Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
95 postów 620 komentarzy

Rebel

Siedzący Byk - Zatroskany obywatel świata. Ekonomia, społeczeństwo, praca. Wróg systemu, kolonizacji, korporacji i Big Pharmy. Zwolennik oddolnej samoorganizacji i lokalnych walut.

Objawienie kolejnej wyroczni delfickiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezes Robert Bosch Krystyna Boczkowska o niskich kwalifikacjach poszukujących pracy.

   W Gazecie Wyborczej w dn. 9 maja 2013 roku na stronie 7 list Krystyny Boczkowskiej prezesa oddziału Bosch w Polsce. Firma Bosch działa na polskim rynku od 1992 roku i zatrudnia 2000 osób. Objawia w tym liście obraz polskich absolwentów i ich miernych kwalifikacji jako przyczynę wysokiego bezrobocia wsród młodych.  W artykule napisano:

    "Na nasze ogłoszenie o pracę nierzadko odpowiada 1 tyś. osób. Na rozmowę zapraszamy zaledwie dwie, i tak jedynie częściowo spełniające wymagania. Bywa, że musimy rekrutację powtórzyć. Koszty są przez to dużo wyższe, a czas wydłużony."

"Od lat obserwuję absolwentów szkół wyższych i średnich którzy nie mają wiedzy ani umiejętności, jakie są poszukiwane na rynku pracy."

"Najlepsi absolwenci opuszczają Polskę, w której znalezienie pracy jest trudne, a płaca często nie starcza na życiowy start."

" Jako pracodawca oraz obywatel uważam, że rzetelna edukacja może być receptą na większość polskich bolączek: przyczyni się do zerwania ze stereotypami, zatrzyma najlepsych w kraju, przyciągnie zagraniczne inwestycje, podniesie poziom życia i zagwarantuje dalszy rozwój naszej gospodarki."

Stawiam zatem trzy pytania:

 1)  Czy gdyby na rekrutacje stawili się sami idealni kandydaci wg. wymagań firmy to o ile zwiększyłaby firma Bosch zatrudnienie w swoich szeregach?

2) Jak to się dzieje, że ci sami ludzie nie mogą znaleźć w Polsce a na zagranicznych bardziej zaawansowanych technicznie i technologicznie rynkach z masą wysokonotwanych uczelni w światowych rankingach i z absolwentami dopasowanymi do zapotrzebowania rynku są w stanie dość szybko i bez większych problemów otrzymać pracę ?

3) Gdyby kadra naukowa była w stanie przerobić 90% maturzystów na świetnych inżynierów to czy rachityczna polska gospodarka oparta na sprzedaży zagranicznych produktów i odtwórczych działań byłaby w stanie wchłonąć wystarczająco dużo chętnych do pracy?

 

Na pocieszenie jak kończą absolwenci amerykańskich collegów.

 //youtu.be/kXpwAOHJsxg

KOMENTARZE

 • @
  W ofertach brak charakterystyki miejsca pracy, są to praktycznie
  zapotrzebowania na CV. Jakie pytanie taka odpowiedź !
  Fachowiec nigdy nie odpowie na rekrutację ! Do fachowca przychodzi się
  z ofertą pracy.
 • @autor
  Bardzo dobre pytania....

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej